Skip to main content

Хвиля HBSC – 2006

Публікація «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» підготовлена на основі проведеного дослідження в межах міжнародного проєкту та представляє аналіз даних, отриманих в 2006-2007 роках. Друга хвиля опитування (перша відбулась у 2002 році) охоплює 6535 осіб.

Дана робота складається з тематичних розділів, які стосуються широкого кола питань стосовно здоров’я та поведінки молодих людей. Розглянуто обставини життя молодих людей, які суттєво впливають на їх здатність зміцнювати та зберігати своє здоров’я. Серед обставин розглянуто соціально-економічну нерівність, що дозволило визначити шкалу достатку сім’ї, використовуючи не лише шкалу матеріального добробуту, а також і наявність матеріальних благ, які є доступними в сім’ї: машини, мікроавтобуса або вантажівки; наявність у дитини своєї власної кімнати; наявність комп’ютера в сім’ї; можливість виїжджати із свого населеного пункту разом із сім’єю на свята (канікули). Ще однією обставиною є сім’я як найбільш важливе середовище, в якому розвивається дитина, середовище, в якому вона вперше засвоює норми соціальної поведінки та соціальні настанови. Тобто розглянуто структуру сім’ї, спілкування з батьками, сучасний стиль виховання та готовність батьків прийти на допомогу у навчанні. Не менш важливим є оточення однолітків, яке безпосередньо впливає на настанови підлітка, норми та цінності та підкріплює їх, встановлюючи соціальну та культурну самобутність, та визначає моделі поведінки. Шкільне оточення та основні складові процесу навчання також впливають на життя молодих людей та відіграють одну з головних ролей у соціалізації дитини, підлітка, молодої людини. Також увагу приділено вивченню здоров’я та поведінки молодих людей, що впливає на нього, тому що підлітковий вік – це вік змін у фізичних, психологічних, економічних та соціальних умовах, на фоні яких складається поведінка, яка впливає на здоров’я. Серед його складових розглянуто самооцінки власного здоров’я та суб’єктивні скарги на здоров’я: чи то головний біль, чи біль у животі, спині, відчуття поганого настрою та роздратованість, знервованість, відчуття безсоння чи запаморочення. Розглянуті такі види ризикованої поведінки, як куріння, вживання алкоголю, наркотиків у молодіжному середовищі. Не менше уваги приділено вивченню фізичного стану та фізичній активності у молодіжному середовищі як одного з будь-яких видів діяльності людини, під час якої частішають биття серця і подих. Статеве здоров’я та пов’язана з цим поведінка являють собою істотну складову загального, соціального та особистісного благополуччя молоді. В Україні до анкети додатково включений тематичний блок щодо інфекцій, що передається статевим шляхом, та проблем ВІЛ/СНІДу, оскільки це є актуальним питанням для нашого суспільства.

Метою цього дослідження також було підтримати в навчальних закладах України освітній напрям формування здорового способу життя шляхом збирання та аналізу інформації щодо здоров’я і поведінкових орієнтацій в середовищі учнівської молоді. 

 

 

Міжнародний звіт

INEQUALITIES IN YOUNG PEOPLE’S HEALTH

Тема дослідження HBSC  2005/2006 років  — нерівність у здоров’ї молодих людей.

Цей міжнародний звіт є четвертим дослідженням поведінки дітей шкільного віку (HBSC), спільного міжнаціонального дослідження ВООЗ, і є найповнішим серед тих, що вийшли раніше. 

У ньому представлені ключові висновки щодо моделей здоров’я молодих людей віком 11, 13 та 15 років у 41 країні Європейського регіону ВООЗ та Північної Америки у 2005/2006 роках. 

Метою дослідження було дати кількісну оцінку гендерних, вікових, географічних та соціально-економічних аспектів відмінностей у здоров’ї. а також підкреслити, де існує така нерівність, поінформувати та вплинути на політику та практику, а також допомогти покращити здоров’я всіх молодих людей.

Звіт чітко показує, що, хоча здоров’я та добробут багатьох молодих людей є приводом для радості, значні меншини відчувають реальні та тривожні проблеми, пов’язані з надмірною вагою та ожирінням, самооцінкою, задоволеністю життям, зловживанням психоактивними речовинами та іншим.

Дивіться звіт за посиланням тут: