Пресконференція щодо проблеми вживання тютюну та нікотину підлітками
31 січня 2025 року в інформаційній агенції «Укрінформ» відбулася пресконференція щодо проблеми вживання тютюну та нікотину учнями закладів загальної середньої освіти м. Києва.
Організатором пресконференції виступила Державна установа «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні.
В заході взяли участь: народний депутат України Лада Булах, головний санітарний лікар міста Києва Сергій Чумак, керівник відділу неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський, директор Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка Тетяна Бондар, виконавчий директор ГО «Центр громадянського представництва «Життя» Дмитро Купира, представник Департаменту освіти і науки КМДА.
Модератором заходу виступив Отто Стойка, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Політики, фахівці та громадськість обʼєдналися для обговорення результатів проєкту «Школи без нікотину і тютюну», що реалізовувався у закладах загальної середньої освіти міста Києва у вересні-грудні 2024 року. Його проведення стало можливим завдяки Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України за підтримки Бюро ВООЗ в Україні в партнерстві з Департаментом освіти і науки Київської міської державної адміністрації.
Проєкт включав проведення освітніх та інформаційних кампаній для учнів, педагогів і батьків у 10 школах міста Києва. Основною метою цих заходів було формування середовища, вільного від тютюну та нікотину, а також підвищення обізнаності всіх учасників освітнього процесу про ризики для здоров’я, пов’язані з вживанням цих виробів.
За словами Голови Бюро ВООЗ в Україні, доктора Ярно Хабіхта, проєкт «Школи без нікотину та тютюну» — це новаторська ініціатива ВООЗ, спрямована на створення здорового і безпечного середовища для учнів, вільного від шкоди тютюнових та нікотинових виробів. Сприяючи тому, щоб школи активно пропагували вільний від тютюнового диму спосіб життя, цей проєкт не лише захищає здоров’я молодих людей сьогодні, а й зменшує довгостроковий тягар хвороб, пов’язаних із вживанням тютюну, для громадського здоров’я.
В рамках реалізації проєкту «Школи без нікотину і тютюну» важливо було дослідити ситуацію зі споживанням та ставленням до тютюну і нікотину серед учнів. За підтримки ВООЗ, Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка провів таке опитування серед учнів 8-9 класів.
Дослідження охопило 769 учнів 13-15 років десяти шкіл міста Києва, що були задіяні в проєкті. Результати представила директорка Інституту — Тетяна Бондар.
Основні результати опитування:
- 29% школярів мають досвід вживання тютюнових або нікотинових виробів.
- 9% опитаних учнів вживають електронні сигарети. І цей вид тютюнових виробів наразі є найпопулярнішим серед них завдяки їх доступності, різноманітності смаків та сприйняттю як «менш шкідливих». Кальяни та традиційні сигарети мають по 4% відповідно. Нікотинові подушечки та бездимний тютюн — по 2%.
- 71% учнів ніколи не вживали тютюнові або нікотинові вироби.
- 87% учнів сказали на момент опитування, що не вживають тютюнові або нікотинові вироби.
Дослідження, що охопило майже порівну хлопців та дівчат, виявило, що хлопці віддають перевагу традиційним тютюновим виробам, а дівчата частіше обирають електронні сигарети та вейпи.
- 31% респондентів були свідками куріння учнями сигарет всередині будівель навчальних закладів, 26% – електронних сигарет, і 24% – виробів для електричного нагрівання.
- Понад половину учнів (51%) підтримують посилення контролю за дотриманням заборон на вживання тютюнових або нікотинових виробів у навчальних закладах.
- Майже половина підлітків (46%) стикаються з рекламою тютюнових і нікотинових виробів час від часу, а 21% бачать рекламу доволі часто або щодня.
Підсумовуючи результати, Тетяна Бондар наголосила: «Отримані дані свідчать про активне використання виробниками тютюнових і нікотинових виробів маркетингових інструментів для просування своїх продуктів, зокрема в місцях продажу та у цифровому просторі, який важче контролювати. В той же час 51% респондентів зазначили, що бачили інформацію про ризики вживання тютюнових або нікотинових виробів або отримували таку інформацію від учителів (52%) чи експертів (60%), що може свідчити про значну поширеність цих форматів інформування, зокрема завдяки впровадженню проєкту. Результати дослідження показали важливість посилення контролю за вживанням тютюнових виробів у навчальних закладах, що сприяє припиненню їх вживання дітьми».
Проєкт «Школи без нікотину і тютюну» показав, що комплексний підхід до профілактики вживання нікотину та тютюну серед підлітків може мати суттєвий вплив на формування здорового способу життя. Здоров’я дітей завжди має бути пріоритетом, і подібні ініціативи є необхідними для формування їхнього фізичного, емоційного та соціального добробуту.
Відеозапис події можна переглянути за посиланням.
Фото: УКРІНФОРМ.