Аналітичний звіт про здоров’я та добробут українських підлітків у 2022/2023 роках
Представляємо результати дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» в межах міжнародного проєкту ВООЗ «Health Behaviour in School-aged сhildren» (HBSC).
Проєкт «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді»/Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) існує як інноваційне міжнародне дослідження вже понад 41 рік та дає можливість отримати глибоке розуміння добробуту молоді, поведінки щодо здоров’я та соціального контексту.
У співпраці з Європейським регіональним бюро ВООЗ кожні чотири роки в 51 країні Європи та Північної Америки проводиться дослідження серед підлітків 11–15 років. Для України вікова група підлітків охоплює 11–17 років.
В Україні дослідження проводиться ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».
Опитування для шостої хвилі проводилося з 1 листопада по 25 грудня 2023 року в усіх областях України на підконтрольних Уряду територіях.
Було опитано 23 612 респондентів 5–11 класів загальноосвітніх шкіл та І–ІІ курсів закладів професійної (професіно-технічної) освіти та закладів вищої освіти І–ІІ рівнів акредитації на базі 9-річної освіти віком 11–17 років у 700 закладах освіти. Метод отримання інформації реалізовано з допомогою методу анонімного онлайн-опитування з використанням платформи SurveyMonkey.
Методологія дослідження базувалась на протоколі міжнародного наукового дослідження Health Behaviour in Schoolaged Children, який надає концептуальну основу та має узгоджений набір показників соціальних та індивідуальних детермінант здоров’я, а також медичних і поведінкових індикаторів.
Отримані результати дали можливість підготувати ґрунтовний аналіз стосовно ключових показників стану здоров’я та ставлення підлітків до свого здоров’я, соціального самопочуття та існуючих моделей поведінки. У звіті також представлена динаміка окремих показників.
Результати дослідження містять дані про оцінку здоров’я та спосіб життя української молоді: режим харчування, сприйняття власного тіла, фізичну активність, психологічний клімат та комфорт, образи та насильство, шкідливі звички, статеву культуру та поінформованість про ВІЛ/СНІД, питання безпеки та вплив повномаштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року.
Проведення дослідження стало можливим завдяки співпраці партнерів та колег. Ми вдячні Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству освіти і науки України, Державній науковій установі «Інститут освітньої аналітики», Представництву ВООЗ в Україні, керівникам навчальних закладів та працівникам управлінь освіти і науки, керівникам команд інтерв’юерів та інтерв’юерам постійної мережі Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка в регіонах.
Окрема подяка міжнародному координатору HBSC, керівнику групи наукових розробок HBSC науково-дослідницького відділу охорони здоров’я дітей та підлітків Единбурзького університету Джо Інчлі (Jo Inchley) та Представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, яке підтримало підготовку цього звіту та його видання.