Міжнародне дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді/Health Behaviour in School-aged Children (HBSC)» — це унікальне міжнаціональне дослідження здоров’я та добробуту підлітків у Європі та Північній Америці, яке проводиться у співпраці з Європейським регіональним бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
У кожній країні визначено провідну наукову установу яка здійснює опитування (в Україні це ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка»).
Інститут реалізує дослідження з 2001 року.
Українська база даних входить до об’єднаної бази даних країн-учасниць проекту HBSC.
На цей час в Україні в межах проекту HBSC проведено п’ять хвиль опитування (у 2002 р. опитано 5267 учнів; у 2006 р. — 6535, у 2010 р. – 10 343, у 2014 р. — 11 390 учнів, у 2018 р. — 13 337 учнів), що стало можливим за технічної підтримки головного партнера — Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Організації-партнери, які сприяють реалізації проекту HBSC в Україні — Міністерство освіти та науки України, Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство у справах молоді та спорту України, Міністерство соціальної політики України.
Дослідження HBSC передбачає не тільки моніторинг здоров’я та поведінки підлітків, а й вивчення різних складових здоров’я в ширшому контексті. Щоб зрозуміти, які чинники впливають на здоров’я і поведінку підлітків, увагу зосереджено як на соціально-економічному середовищі, так і на умовах, що характеризують життя молодих людей удома, в школі, в колі друзів, групі однолітків, що забезпечує широту і глибину інформації, яка є недосяжною при проведенні більшості моніторингових досліджень.
Розроблений інструментарій базується на запитаннях, запропонованих міжнародним протоколом дослідження, до якого входять як обов’язкові для всіх країн-учасниць тематичні блоки та запитання, так і необов’язкові (додаткові) блоки з окремими специфічними тематичними питаннями; а також на національних запитаннях, запропонованих робочою групою проекту, що створена при Міністерстві охорони здоров’я України.
Національна вибіркова сукупність дає можливість аналізувати отримані дані за віком, статтю, типом поселення, регіоном, типом сім’ї, матеріальним становищем тощо, але не передбачає аналізу на рівні області та навчального закладу.
Дослідження було започатковано в 1982 році дослідниками з Англії, Фінляндії та Норвегії і стало одним із перших міжнаціональних досліджень, що зосереджувалося саме на підлітках.
HBSC проводить опитування молодих людей кожні чотири роки, при чому в кожному циклі опитування бере участь дедалі більше країн.
Дані HBSC використовуються на національному, регіональному та міжнародному рівнях для отримання нової інформації щодо здоров’я та благополуччя підлітків, розуміння соціальних детермінант здоров’я й інформаційної підтримки політичних рішень і практичних дій, спрямованих на покращення життя молоді.
Міжнародний координаційний центр HBSC базується в Університеті Глазго (Велика Британія).