Skip to main content

Хвиля HBSC – 2010

Національний звіт

Публікація «Стан та чинники здоров’я українських підлітків» створена за результатами соціологічного дослідження в межах міжнародного проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» («Health behaviour school-aged children» – HBSC).

Третя хвиля опитування охопила 10343 особи.

Публікація побудована за тематичними розділами, які стосуються широкого кола пи­тань, пов’язаних зі здоров’ям та поведінкою молодих людей. Розглянуто обставини життя молодих людей, які суттєво впливають на їх здатність зміцнювати та зберігати своє здоров’я: сім’я, як найбільш важливе середовище, в якому розвивається дитина, середовище, в якому вона вперше засвоює норми соціальної поведінки та соціаль­ні установки; оточення однолітків; задоволеність жит­тям та самооцінка; фізична активність та фізичний стан.

Розглянуто поширеність таких видів ризикованої поведінки, як куріння, вживання алкоголю, наркотиків серед молоді, що навчається. 

В Україні до анкети додано тематичний блок щодо інфекцій, що передаються статевим шляхом, та проблем ВІЛ/СНІДу, оскільки це є актуальним питанням для нашого суспільства.

На запит фахівців Міністерства охорони здоров’я були розроблені додаткові тематичні блоки анкети, які стосувалися медичного обслуговування в навчальних закладах та гострої для України проблеми вакцинації.

Отримані результати дозволили підготувати ґрунтовний аналіз стосовно ключових по­ казників стану здоров’я та ставлення підлітків до свого здоров’я, соціального самопочуття та існуючих моделей поведінки; проаналізувати вплив сім’ї, школи, середовища підлітків на поведінкові орієнтації щодо збереження власного здоров’я.

Представлені матеріали адресовані вчителям та викладачам, соціальним працівникам, батькам, медпрацівникам, представникам молодіжних громадських організацій та засобів масової інформації, а також іншим фахівцям, які безпосередньо займаються формуванням навичок здорового способу життя дітей та молоді. Крім того, запропоновані результати та рекомендації будуть корисними для тих, хто готує і приймає рішення з питань забезпечення здоров’я, формування здорового способу життя та виховання здорової поведінки української молоді, а саме — керівникам органів державної влади і управління, керівникам навчальних закладів, керівникам закладів охорони здоров’я, впливовим політикам і громадським діячам тощо.

 

Міжнародний звіт

SOCIAL DETERMINANTS OF HEALTH AND WELL-BEING AMONG YOUNG PEOPLE

Міжнародний звіт за результатами дослідження 2009/2010: «Соціальні детермінанти здоров’я та добробуту підлітків» охоплює дані про молодих людей з 43 країн Європи та Північної Америки. 

В рамках даного опитування підлітки описували свій соціальний контекст (відносини з сім’єю, однолітками і в школі), фізичне здоров’я та задоволеність життям, поведінку щодо здоров’я (характер харчування, гігієна порожнини рота та фізична активність), а також ризиковані види поведінки (вживання тютюну, алкоголю, марихуани, сексуальна поведінка, бійки, булінг у школі). Було проведено статистичний аналіз отриманих відповідей, щоб визначити відмінності у поширеності показників здоров’я та соціальних індикаторів залежно від статі, вікової групи та рівня достатку у сім’ї.

Звіт доступний для перегляду за посиланням: