Skip to main content

Про харчування підлітків в межах School Meals Case Study: Ukraine

 |  uisr

18 липня 2024 року відбулась презентація School Meals Case Study: Ukraine — першого заходу Команди Реформи Шкільного Харчування у межах Коаліції шкільного харчування та Дослідницького консорціуму шкільного здоров’я та харчування.

Презентація відбулась за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Бюро ВООЗ в Україні та Всесвітньої продовольчої програми ООН та дозволила поділитися з країнами-партнерами та учасниками заходу успішним досвідом, накопиченим за 4 роки реалізації реформи. 

Подія зібрала представників влади, партнерів та друзів реформи з багатьох країн. 

ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» був запрошений в якості доповідача з презентацією даних про харчування підлітків, зібраних в результаті шостої хвилі національного опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації шкільної молоді» в рамках міжнародного проєкту ВООЗ «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді/Health Behaviour in School-aged Children (HBSC)», цілісна презентація яких ще попереду.

Актуальні дані 2023 року, представлені на цьому заході, висвітлили існуючі проблеми в харчуванні хлопців і дівчат 11-17 років. А саме: 

  • Дослідження виявило, що хлопці дещо частіше, ніж дівчата, споживають мʼясо, яйця, рибу, горіхи і насіння без додавання солі або цукру, а також молочні продукти — цільне молоко, кисломолочний сир (творог), кисломолочні продукти (кефір тощо). Також хлопці частіше споживають хліб, ковбасні вироби, снеки, газовані та енергетичні напої, що потенційно може стати причиною збільшення ваги, спровокувати порушення обміну речовин. Дівчата частіше за хлопців їдять солодощі (цукерки, шоколад, тістечка).
  • Хлопці особливо схильні щось їсти, коли працюють або грають на компʼютері, планшеті, телефоні (44% щоденно щось їдять під час проведення часу за компʼютером або девайсом, то серед дівчат таких — 34%). Дівчат дещо більше тих, які їдять під час перегляду телепередач і відео. Цікаво, що з віком дещо зменшується частка підлітків, які роблять перекус, коли працюють або грають на компʼютері, планшеті чи телефоні.
Озвучені дані розкривають одне з багатьох питань цього об’ємного дослідження, а саме проблеми в харчуванні сучасних підлітків. І ми впевнені, такі дослідження, як HBSC, допомагають відслідковувати тенденції в харчуванні та формувати правильні кроки до змін. 
 

Обговорення важливості забезпечення дітей гарячими обідами для формування здорових харчових звичок, впливу харчування на здоров’я та якість життя учнів стало однією з тем, якої торкались в доповідях Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, заступник Міністра освіти і науки України Андрій Сташків та заступниця Міністра економіки України Надія Бігун.

Також під час заходу згадали й про виклики війни, з якими постійно стикаються українські регіони та громади.

Керівник Команди реформи шкільного харчування Орест Степаняк поділився успішними кейсами з оновлення нормативної бази, модернізації інфраструктури, облаштування пілотної фабрики-кухні та підвищенні кваліфікації управлінців та кухарів.

Менеджери Команди реформи розповіли про нагальні потреби, зокрема про необхідність підтримки українських громад для забезпечення рівного доступу до гарячих обідів учнів 1-4 класів та дітей пільгових категорій, а також модернізації інфраструктури та створення можливості для підвищення кваліфікації кухарів. Крім того, було презентовано перспективні інфраструктурні проєкти з будівництва фабрик-кухонь в Запорізькій, Одеській та Львівській областях.  

 

Фото: Команда Реформи Шкільного Харчування.