Міжнародний проєкт «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)» здійснюється з 1995 року за ініціативою Шведської ради з інформації про алкоголь та наркотики (CAN), а також при підтримці Європейського центру моніторингу наркотиків та наркоманії (EMCDDA) в Лісабоні, і Експертного комітету Помпіду з епідеміології та наркотиків при Раді Європи у Страсбурзі.
Загальна мета ESPAD – збір порівняльних даних про вживання психоактивних речовин серед 15–16-річних учнів у якомога більшій кількості європейських країн. Найважливішими цілями в довгостроковій перспективі є моніторинг тенденцій і порівняння тенденцій між країнами та групами країн. Для цього опитування проводиться кожні чотири роки, починаючи з 1995 року.
До появи дослідження ESPAD деякі країни мали досвід проведення подібних досліджень. Однак, проблема використання цих даних для порівняння полягала в неоднаковості підходів дослідників та їх методологій: різні анкети, різні вікові групи, різний час.
Кожна країна визначає наукову організацію, яка відповідає за організацію та проведення національного етапу дослідження. В Україні такою науковою організацією є ГО «Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка».
Добробут молодих людей викликає особливу турботу в усіх суспільствах, і постійно докладаються зусилля, щоб зменшити всі типи ризикованої поведінки.
Для того, щоб зібрати дані, які б висвітлили проблеми молоді в контексті вживання тютюну, алкоголю та наркотичних речовин, на початку 1990-х років було створено загальний методологічний протокол опитування.
Проведення шкільних опитувань є найбільш часто використовуваним методом вимірювання, бо коли досліджуваною групою є учні, зазвичай немає інших реалістичних способів збору даних, окрім використання групових опитувальників у школах. Такий підхід представляє переважну більшість вікових груп та інтересів. Інші групи населення поза шкільним середовищем зазвичай вивчати важче.
Участь студентів є добровільною та анонімною, а результати представлені взагалі, не окремо для осіб або класів.
Перше комплексне опитування щодо вживання алкоголю, тютюну та наркотиків молоддю Європи, що зібрало дані 26 країн відбулось в 1995 році.