HBSC: результати дослідження здоров’я українських підлітків
22 травня 2019 року відбулась презентація звіту «Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків і молоді в Україні» за результатами міжнародного дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді (HBSC)».
Нова хвиля дослідження дає детальні дані про стан здоров’я дітей шкільного віку, а також вплив різних соціальних факторів на їх самопочуття та моделі поведінки.
У презентації звіту взяли участь:
Лотта Сільвандер – голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні
Павло Хобзей – перший заступник міністра освіти та науки України
Олександр Ярема – заступник міністра молоді та спорту України
Ольга Балакірєва – голова правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка.
Лотта Сільвандер наголосила на важливості проведеного дослідження в рамках міжнародного дослідницького проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (HBSC).
Вона звернула увагу на те, що зібрані за 16 років існування проєкту в Україні дані, дозволяють виявити основні тенденції у галузі здоров’я та соціальної поведінки підлітків в Україні та визначити пріоритети у розробці політики.
«Звіт показує, – сказала Лотта Сільвандер, – що Україна в деяких сферах досягла прогресу. І одна з таких областей – це психічне здоров’я. Наприклад, частка підлітків, які відчувають підтримку батьків у процесі прийняття рішень за останні чотири роки, збільшилася на 10 відсотків. А частка підлітків, яка вживає марихуану, значно знизилася».
Глава представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні закликала всіх поставитися серйозно до отриманих даних та використати ці результати у плануванні та провадженні будь-якої діяльності, спрямованої на підлітків.
Павло Хобзей, перший заступник міністра освіти та науки України, розпочав своє звернення зі слів подяки. Він зазначив, що при розробці політики важливо спиратися не лише на досвід та інтуїцію, а й на об’єктивні дані. Це дослідження дає ці дані. Їх важливо вивчити з погляду того, а чи правильно ми робимо нашу роботу, чи туди рухаємося, чи на ті точки впливаємо. Наприклад, як працюють вжиті заходи, зокрема з буллінгу. Також Павло Хобзей звернув увагу на отримані дані про досвід статевих стосунків серед підлітків та те, що на ці дані не можна заплющувати очі.
«Ми маємо довгу дискусію щодо статевого виховання – сказав Павло Хобзей. – Це складна тема, тому що всі наші спроби говорити на цю тему повертаються до нас звинуваченнями у тому, що ми підбиваємо дітей це робити, питаючи, мали або не мали такий досвід».
У віці 13-17 років кожен четвертий хлопець – 24% та кожна восьма дівчина – 12,4% мають досвід статевих стосунків. Кожен третій підліток, який має досвід статевих стосунків, не використовувати презерватив під час першого статевого акту.
Олександр Ярема, заступник міністра молоді та спорту України, коментуючи дані дослідження, наголосив на важливості побудови міжсекторального співробітництва, тому що такі питання як здоров’я, сім’я, школа, кіберзалежність потребують спільної роботи. У тому числі, роботи із залученням молоді, та з включенням їх у процес прийняття рішень. Окремо Олександр Ярема наголосив на важливості проекту, що підтримується ЮНІСЕФ – U-Report Україна.
Ольга Балакірєва, голова правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, науковий керівник HBSC в Україні, подякувала за підтримку у здійсненні цього дослідницького проєкту ЮНІСЕФ та особисто Лотті Сільвандер, Міністерству охорони здоров’я України, за якого було створено робочу групу проєкту, Міністерству освіти і науки України , Міністерству з питань сім’ї, молоді та спорту, Міністерству соціальної політики України.
Вона зазначила, що за роки проведення дослідження (у 2018 році пройшла п’ята хвиля опитування, що охопила понад 13 тисяч осіб віком від 10 до 17 років – прим.) зібрано потужну доказову базу, здатну оцінити дію здійснюваних реформ. І надала деякі дані звіту в розділах сімейного спілкування, батьківської обізнаності, куріння та вживання психоактивних речовин, буллінгу, досвіду статевих відносин, рівня обізнаності про шляхи запобігання ВІЛ-інфікуванню, залежності від використання соціальних мереж, фізичної активності, психічного благополуччя, пасивного проведення часу суспільної активності, гендерних стереотипів та залучення підлітків до праці.
З повним звітом «Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків і молоді в Україні», презентацією та буклетом «Булінг та кібербулінг в підлітковому середовищі» можна ознайомитись за посиланням.
Наводимо деякі висновки:
Самооцінка здоров’я та психічний добробут
- За індексом маси тіла третина підлітків мають надмірну вагу. Кожен п’ятий підліток вважає своє здоров’я посереднім чи поганим. При цьому дівчата вдвічі гірше оцінюють стан свого здоров’я, ніж хлопчики. Так, третина дівчат шкільного віку оцінили стан свого здоров’я як посередній чи поганий. Це майже вдвічі вищий за глобальний показник і в 6 разів вищий за показник, ніж, наприклад, у Македонії.
- Більше половини опитаних підлітків озвучили скарги на те, що раз на тиждень чи частіше відчувають нервозність, роздратування чи поганий настрій. Також про почуття пригніченості повідомила третина підлітків. Ці показники були вищими для жінок, ніж для чоловіків.
- Четверта частина всіх опитаних повідомила, що протягом останнього року вони протягом двох тижнів поспіль відчували такий рівень смутку чи безнадійності, що переставали займатися звичними справами. Про це зізналися кожна третя дівчина (31%) та кожен п’ятий юнак (21%).
Сім’я та її вплив на здоров’я підлітків
- Третина матерів школярів не знає, чим займаються їхні діти у вільний час. Понад те, майже половина учнів шкіл вказали, що батько не знає, хто їхні друзі. Кожен третій підліток ніколи не грає вдома у спільні ігри з батьками, а кожен п’ятий ніколи не займається спортом разом із батьками.
- Порівняно з попереднім дослідження, зросла кількість підлітків, які відчувають підтримку батьків у прийнятті рішень — з 78 відсотків у 2014 році до 85% у 2018 році.
Тютюн, алкоголь та інші наркотичні речовини
- Вже в 10 років кожен сьомий має досвід вживання алкоголю, а серед 17-річних хоч раз вживали алкоголь понад 60 відсотків опитаних. Кожен четвертий підліток хоч раз у житті переживав стан сп’яніння. Про такий досвід повідомили 6,4% серед 10-річних та 48% серед 17-річних.
- Серед підлітків віком від 11-17 років досвід куріння мають 16% дівчат та 24% юнаків. Особливо тривожними є показники споживання тютюну серед 15-річних юнаків. Понад 40 відсотків хлопців у цій віковій категорії підтвердили, що вони палять.
- Ця цифра вдвічі вища за аналогічний показник у Вірменії і значно вища за середній показник для всіх країн-учасниць дослідження становить 34 відсотки.
- Хоча б один раз протягом життя марихуану вживали 8% підлітків віком 13-17 років. Дослідження зазначає помітне зменшення цього показника з початку дослідження у 2012 році, коли цей показник становив 23%.
Інфекції, що передаються статевим шляхом та ВІЛ-інфекція
- У віці 13-17 років кожен четвертий хлопець та кожна восьма дівчина (12,4%) мають досвід статевих стосунків. Кожен третій підліток, який має досвід статевих стосунків, не використовував презерватив під час першого статевого акту.
- Лише 12% опитаних підлітків мають знання про шляхи передачі ВІЛ.
- Цей показник суттєво нижчий за необхідний показник обізнаності серед молоді (95%). Найбільшу роль у поширенні інформації про ВІЛ/СНІД грають вчителі (57%), Інтернет (56%), медичні працівники (45%) та батьки (40%). Більше половини опитаних респондентів знають, куди можна звернутися для проходження тестування на ВІЛ.
Образи та насильство в освітньому середовищі
- Третина учнівської молоді мінімум щорічно брала участь у бійках. Жертвами образ, принижень та знущань протягом останніх двох місяців визнали себе 38% опитаних.
- 35% підлітків зізналися, що протягом останніх двох місяців ображали чи принижували інших. З них 23% робили це «один чи двічі», а 3,5% — «кілька разів на тиждень». Кожна п’ята дівчина «самостверджується» за допомогою куркулів.
- Кожен п’ятий підліток визнав, що ображав однолітків у онлайн-просторі. «Жертвами» онлайн-знущань визнала себе п’ята частина — 21,5%.
Соціальні мережі та віртуальне спілкування
- 25% підлітків постійно відчувають, що не можуть думати ні про що інше, окрім того моменту, коли знову зможуть користуватися соціальними мережами. Кожен десятий підліток регулярно брехав батькам чи друзям про час, проведений у соціальних мережах. Найбільше серед 10-річних юнаків — 17,2%.
- Майже кожен восьмий (12,6%) опитаний підліток має залежність від соціальних мереж. Найбільший рівень залежності виявлено серед 15-річних дівчаток (15%).
Соціальна активність підлітків
- Понад 20% підлітків беруть участь у діяльності дитячих та молодіжних громадських організацій: 11,5% є членами та ще 11% долучаються до заходів. Більше половини потенційно готові до участі у громадських ініціативах свого населеного пункту, вулиці чи будинку, а кожен п’ятий висловив готовність виступити ініціатором таких дій.
- В органах учнівського чи студентського самоврядування беруть участь майже 16% підлітків. Про відсутність органів самоврядування у їхньому навчальному закладі повідомили 15%, і ще 40% не знають про наявність чи відсутність таких.
Інформація: Україна є повноправним учасником міжнародного дослідницького проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Health Behaviour in School-aged Children — HBSC), що проводиться у 49 країнах Європи та Північної Америки. Дослідження є частиною міжнародного проєкту Всесвітньої організації охорони здоров’я «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді».
З моменту його створення в Україні відбулося 5 хвиль опитування: у 2002 році було опитано 5267 осіб; 2006 – 6535 осіб, 2010 р. – 10343 особи, 2014 – 11390 осіб, 2018 – 13337 осіб.
Соціологічне опитування 2018 року було проведено Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка спільно з ЮНІСЕФ у 287 навчальних закладах.
Проведення дослідження в Україні стало можливим завдяки підтримці численних організацій-партнерів, серед яких Міністерство охорони здоров’я України, за якого було створено робочу групу проекту, Міністерство освіти і науки України, Міністерство молоді та спорту України та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).