Національний звіт
Дані шостої хвилі опитування цього міжнародного проєкту мали збиратись у 2022 році. Однак через повномасштабне вторгнення росії в Україну плани було порушено, і можливість організувати та провести дослідження в Україні за міжнародним протоколом з’явилась тільки в 2023 році.
Через це українські дані не встигли потрапити в міжнародний звіт опитування HBSC 2021/2022, в якому Україна брала участь з 2002 року.
Проте завдяки підтримці та співпраці колег, партнерів, міністерств, відомств та організацій, проєкт було здійснено, хоч і згодом.
Опитування проводилося з 1 листопада по 25 грудня 2023 року в усіх областях України на підконтрольних Уряду територіях. Було опитано 23 612 респондентів 5–11 класів загальноосвітніх шкіл та І–ІІ курсів закладів професійної (професіно-технічної) освіти та закладів вищої освіти І–ІІ рівнів акредитації на базі 9-річної освіти віком 11–17 років у 700 закладах освіти. Метод отримання інформації реалізовано з допомогою методу анонімного онлайн-опитування з використанням платформи SurveyMonkey.
Методологія дослідження базувалась на протоколі міжнародного наукового дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Health Behaviour in School-Aged Children – HBSC), який надає концептуальну основу та має узгоджений набір показників соціальних та індивідуальних детермінант здоров’я, а також медичних і поведінкових індикаторів.
Отримані результати останньої хвилі дослідження дали можливість підготувати ґрунтовний аналіз стосовно ключових показників стану здоров’я та ставлення підлітків до свого здоров’я, соціального самопочуття й існуючих моделей поведінки. У звіті також представлена динаміка окремих показників.
Результати дослідження містять дані про оцінку здоров’я та спосіб життя української молоді: режим харчування, сприйняття власного тіла, фізичну активність, психологічний клімат та комфорт, образи та насильство, шкідливі звички, статеву культуру та поінформованість про ВІЛ/СНІД, питання безпеки та вплив повномаштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року.
Ми вдячні Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству освіти і науки України, Державній науковій установі «Інститут освітньої аналітики», Представництву ВООЗ в Україні, керівникам навчальних закладів та працівникам управлінь освіти і науки. Керівникам команд інтерв’юерів та інтерв’юерам постійної мережі Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка в регіонах.
Окрема подяка міжнародному координатору HBSC, керівнику групи наукових розробок HBSC науково-дослідницького відділу охорони здоров’я дітей та підлітків Единбурзького університету Джо Інчлі (Jo Inchley) та Представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, яке підтримало підготовку цього звіту та його видання.

АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ

ANALYTICAL REPORT
Міжнародний звіт
Дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Health Behaviour in School-Aged Children – HBSC) — це велике опитування в школах, яке проводиться кожні чотири роки у співпраці з Європейським регіональним бюро ВООЗ. Дані HBSC використовуються на національному/регіональному та міжнародному рівнях, щоб отримати нові знання про здоров’я та добробут підлітків, зрозуміти соціальні детермінанти здоров’я та інформувати про політику та практику для покращення життя молодих людей.
Унікальні дані дослідження HBSC за 2021/2022 років супроводжуються серією із семи томів, у яких узагальнено ключові висновки щодо конкретних тем здоров’я підлітків віком 11, 13 і 15 років у 44 країнах і регіонах Європи, Центральної Азії та Канади.
Дані України — постійної країни-учасниці дослідження — представлені окремим Аналітичним звітом (див. вище).

Том 1

Том 2

Том 3

Том 4

Том 5

Том 6

Том 7