Заснований у 1991 році
Народження та зв’язок
Наша громадська організація має довгу історію та багатий досвід.
Український інститут соціальних досліджень був заснований групою українських науковців у 1991 році, і з такою назвою працював до 2005 року.
В листопаді 2005 року до назви організації в пам’ять і на пошану додалось імʼя Олександра Олексійовича Яременка — відомого українського соціолога та одного з засновників Інституту.
Сьогодення
Тому в 2005 році організація була перереєстрована і Український інститут соціальних досліджень став Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка.
Зареєстрований як Громадська організація.
Історія кожної організації починається з людини, з команди однодумців, які готові діяти та працювати натхненно. Створювати щось нове, формувати задуми, втілювати ідеї, творити разом. Такими людьми для нашої громадської організації були її засновники – ОЛЕКСАНДР ЯРЕМЕНКО та ОЛЬГА БАЛАКІРЄВА.
На початку своєї діяльності, ідея створення Інституту полягала у необхідності здійснення фундаментальних і пошукових наукових соціологічних та соціальних досліджень з актуальних проблем нового українського суспільства.
За перші десять років діяльності наша організація мала честь та відповідальність долучитись до реалізації багатьох наукових проєктів та програм. За нашими підрахунками, таких проєктів було більше 250.
Серед найбільш значущих і масштабних соціологічних досліджень того періоду перелічимо наступні:
-
«Громадська думка населення України: соціальне самопочуття та політичні орієнтації» (проводився щоквартально, 2000–3000 респондентів опитувалось у всіх областях України).
-
Моніторингове опитування молоді України (опитувалось 1800 респондентів в основних регіонах України).
-
«Дослідження ринку України. Вивчення споживача» (проводився щоквартально, опитувалось 2000 респондентів в основних регіонах України).
-
«Профілактика проявів вживання алкоголю i наркотиків у 15-16-рiчних пiдлiткiв» (опитано 6800 респондентів у 1995 році та 10 000 респондентів у 1999 році).
-
Лонгітюдні проєкти «Життєвий шлях молоді» (опитано 8000 респондентів) та «Молода сім’я України 90-х» (опитано 2000 сімей).
-
«Зайнятість, безробіття та приховане безробіття у великих містах України» (опитано 4450 дорослих респондентів у 1705 сім’ях).
-
«Зайнятість та прибутки в міських домашніх господарствах України» (опитано 5400 дорослих респондентів у 2015 сім’ях).
-
«Підприємницькі орієнтації населення України» (опитано 3000 респондентів); «Формування гендерного паритету в контексті сучасних соціально-економічних перетворень» (опитано 2000 респондентів).
-
«Вибори-98: електоральні настрої населення», «Вибори-99: електоральні настрої населення», «Вибори-2002: електоральні настрої населення»; «Вибори–2004: електоральні настрої населення» (відстеження електоральних настроїв населення проводилося шляхом щомісячних загальнонаціональних опитувань, а також проведення в день виборів exit-pool біля виборчих дільниць); «Вибори–2006: електоральні настрої населення» (відстеження електоральних настроїв населення проводилося шляхом щомісячних загальнонаціональних опитувань, а також проведення в день виборів exit-pool біля виборчих дільниць).
Науковці Інституту брали участь у розробці проєкту Декларації «Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні», проєкту Декларації «Про загальні засади державної політики стосовно сім’ї та жінок в Україні», проєктів Законів України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», «По альтернативну (невійськову) службу», «По органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх», «Про молодіжні та дитячі громадські організації», «Про соціальну роботу з молоддю та дітьми в Україні», проєктів Концепцій поліпшення становища жінок в Україні, сімейної політики в Україні, проєкту Загальнодержавної програми підтримки молоді на 2004–2008 рр.
Особлива увага команди Інституту завжди приділялась дослідженню проблем здоров‘я та розвитку дітей та молоді. Серед важливих проєктів, які були реалізовані за нашої участі — «Розвиток дітей раннього віку», «Розробка національної політики в сфері реалізації прав дітей, які живуть з ВІЛ», а також міжнародні проекти: «Молодь за здоровий спосіб життя», «Молодь за здоров’я–2» та інші. Проєкти «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин» також міжнародні проєкти, що є активними і зараз.
Багато наукових, навчальних та видавничих програм Інститут реалізував спільно з ученими Німеччини, Канади, США, Франції, Великої Британії, Швеції та інших країн. Ряд міжнародних проєктів Інститут здійснив за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Програми UNAIDS, Міжнародної організації праці, Міжнародної організації міграції, Британської Ради, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Генерального директорату з людських ресурсів, освіти, профпідготовки і молоді Комісії Європейського Співтовариства, Міжнародного фонду «Відродження», Канадського агентства міжнародного розвитку, Канадського товариства міжнародної охорони здоров`я, Шведської ради з інформації про алкоголь і наркотики (CAN), Світового банку, Міжнародної фінансової корпорації, Каpл-Аpнольд фонду (ФРH), Фонду Конрада Аденауера (ФРH), деяких інших міжнародних і зарубіжних структур.